Limfologia to dział medycyny zajmujący się diagnostyką i terapią chorób układu limfatycznego, których głównym objawem jest obrzęk.
Obrzęk limfatyczny (inaczej chłonny) to obrzęk skóry i tkanki podskórnej, spowodowany gromadzeniem się w przestrzeniach międzykomórkowych limfy, czyli chłonki. Powstaje w wyniku zmian patologicznych naczyń chłonnych, które prowadzą do ich niedrożności, niedorozwoju lub zniszczenia. Układ limfatyczny tworzą naczynia limfatyczne, naczynia zbiorcze, pnie limfatyczne (transportują płyn, natomiast różnią się między sobą średnicą naczynia oraz lokalizacją) oraz węzły chłonne.
Oprócz funkcji transportowej chłonki (ponownie do krwi), układ limfatyczny odpowiada za reakcje immunologiczne (wytwarzanie przeciwciał) oraz usuwanie szkodliwych substancji z organizmu.
Kiedy najczęściej mamy do czynienia z gromadzeniem się obrzęku?
- w przebiegu chorób zapalnych stawów,
- po przebytym urazie lub operacji,
- podczas niewydolności naczyń żylnych,
- w wyniku zmian nowotworowych,
- w wyniki nieprawidłowej budowy układu limfatycznego (zaburzenia genetyczne) lub jego uszkodzenia,
- w zakażeniach bakteryjnych, pasożytniczych, wirusowych czy grzybiczych,
- w przebiegu obrzęku lipidowego,
- wraz z przebiegiem chorób internistycznych lub endokrynologicznych,
- u kobiet w ciąży,
- na skutek przyjmowania niektórych leków,
- w wyniku unieruchomienia.
Najskuteczniejszą formą pomocy pacjentom z problem gromadzącego się obrzęku jest postawienie odpowiedniej diagnozy przez lekarza oraz wdrożenie leczenia zachowawczego.
Jak możemy pomóc?
- wspomóc odpływ chłonki przez manualny drenaż limfatyczny oraz zastosowanie pompy pneumatycznej,
- dobrać odpowiednią formę ucisku przez bandażowanie lub odzież kompresyjną,
- wprowadzić odpowiednią pielęgnację skóry,
- dobrać odpowiednie ćwiczenia oraz autoterapię w domu,
- wprowadzić dodatkowe działania np. zabiegi fizykoterapeutyczne lub kinesiotaping.
Drenaż limfatyczny – co to jest?
Drenaż limfatyczny jest formą oddziaływania na układ chłonny w celu poprawy jego motoryki i redukcji obrzęków. Może być wykonywany manualnie przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę lub za pomocą aparatów do kompresji pneumatycznej.
Drenaż manualny stanowi kombinację powolnych ruchów okrężnych, obrotowych, pompujących i czerpiących o sile bodźca dostosowanej do okolicy ciała i stanu pacjenta. Urządzenia do drenażu pneumatycznego zawierają natomiast specjalne mankiety podzielone na komory, w których umieszcza się obrzękniętą kończynę. Poprzez wtłaczanie powietrza w kolejne sektory wytwarza podciśnienie stymulujące układ limfatyczny do pracy.
Celem zabiegu jest przywrócenie fizjologicznego drenażu tkankowego oraz tworzenie optymalnych warunków do regeneracji uszkodzonego układu limfatycznego. Drenaż limfatyczny zwiększa objętość czasową limfy, czyli czas potrzebny do naprzemiennego napełniania i opróżniania się początkowych naczyń limfatycznych, a tym samym przyspiesza transport limfocytów wytworzonych w węzłach chłonnych.
Pamiętaj - zastosowanie leczenia odpowiednio wcześnie zahamowuje rozwój obrzęków i poprawia komfort życia!
Osoby wykonujące usługę w CMS: