Staw skokowy górny, inaczej staw skokowo-goleniowy (łac. articulatio talocruralis) - staw zawiasowy, złożony. Odpowiedzialny za zginanie stopy, poprzez stawanie na palcach oraz jej prostowanie, poprzez stawanie na pięcie. Złożony jest z panewki, którą tworzą dalsze końce kości piszczelowej oraz strzałkowej, oraz z główki, którą stanowi bloczek kości skokowej. Ponadto w jego skład wchodzi torebka stawowa, którą wzmacniają więzadła przyśrodkowe oraz piętowo-skokowe. Torebka stawowa przytrzymuje kości, wchodzące w skład stawu oraz zapobiega dostaniu się sąsiednich tkanek między kości stawu.
Staw skokowy dolny, inaczej staw skokowo-piętowo-łódkowy, staw jednoosiowy, złożony. Więzadło skokowo-piętowe anatomicznie dzieli ten staw na dwie komory -staw skokowy przedni i tylny. Czynnościowo te dwa stawy tworzą jedną całość. Staw skokowy przedni, czyli skokowo-piętowo-łódkowy, jest utworzony przez powierzchnię stawową kości skokowej, piętowej i przez głowę kości skokowej oraz tylną, wklęsłą powierzchnię stawową kości łódkowatej. Staw skokowo-piętowy czyli, skokowy tylny tworzy wklęsła powierzchnia kości skokowej i wypukła powierzchnia kości piętowej. Torebka stawowa wzmocniona jest więzadłami: skokowo-piętowym oraz skokowo-goleniowym. Staw ten jest odpowiedzialny za ruchy: odwracania oraz nawracania.
Profilaktyka
W profilaktyce urazów stawów kluczową rolę odgrywa odpowiednie przygotowanie fizyczne i trening równowagi. Nawet bardzo wytrawny amator sportu na początku sezonu wymaga rozjeżdżenia i zajęć pod okiem instruktora, a początkujący i dzieci wymagają nadzoru. Niezmiernie ważna jest również dieta, odpowiednia rozgrzewka i odnowa biologiczna. W diecie amator sportu podkreśla się to, że posiłki powinny być częste i niezbyt obfite, z dużą zawartością węglowodanów. Należy unikać tłuszczów, a po całodziennym wysiłku należy spożyć jakiś posiłek wysokobiałkowy. Niezmiernie ważne jest stałe uzupełnianie płynów z dużą zawartością mikro i makroelementów. Należy unikać alkoholi wysokoprocentowych ze względu na odwodnienie.